Menu
Dzisiaj jest: 19 Sierpnia 2019    |    Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

VI Festiwal Nauk Przyrodniczych w Antoniewie.

Już szósty raz w murach Gimnazjum w Antoniewie został zorganizowany Festiwal Nauk Przyrodniczych na Scenie. Tegoroczne święto nauki miało miejsce 10 czerwca i był to dzień spotkania młodych naukowców z kilku szkół. Sam festiwal już od trzech lat przybiera charakter pikniku naukowego- ekspozycje i doświadczenia prezentowane były na otwartej przestrzeni boiska szkolnego W tym roku pogoda pokrzyżował troszeczkę plany organizatorów i część naukową przeniesiono do stołówki, zaś część piknikową pod specjalną wiatę, do tego przystosowaną. Można rzec w stronę pogody: „nie tak się umawialiśmy” J . Jednak daliśmy radę.

            Na tegoroczną imprezę zaproszone zostały również zaprzyjaźnione szkoły z powiatu wągrowieckiego oraz powiatu obornickiego. Kolejny raz nie zawiodło Gimnazjum w Skokach, które reprezentowane było przez grupę młodych zapaleńców naukowych, którymi opiekowała się pani Małgorzata Andrych i pani Małgorzata Dudek. Z serca powiatu obornickiego przyjechał Chemiczny Teatr Prób- „Łatwopalni”, skupiał on gimnazjalistów i licealistów kierowanych przez panią Danutę Jesiak. Niestety nie dojechała rogozińska  grupa chemików „Malinowski i partnerzy”. W ubiegłym roku podczas festiwalu stworzyli oni swoje chemiczne show.

            Festiwal Nauk Przyrodniczych ma za zadanie propagować wśród młodzieży wiedzę popularno- naukową z zakresu matematyki, biologii, chemii, fizyki oraz geografii. Corocznie prezentowane są rozmaite doświadczenia z zakresu tych przedmiotów, których celem jest ubogacenie wiedzy wśród młodych zapaleńców naukowych. Festiwal został oficjalnie otwarty przez panią dyrektor Iwonę Grzegorzewską oraz pana dyrektora do spraw kształcenia Andrzeja Bochyńskiego. W inauguracji uczestniczyły dwa kluczowe doświadczenia tj. pokaz z udziałem „Rury Rubensa” oraz „Pudełka ognia”. Na tą niepowtarzalną lekcję przyrody składało się kilkaset doświadczeń, schematów i łamigłówek. Lekcja ta inspirowała i zaciekawiał nawet tych, którzy bardziej czują się humanistami niż umysłami ścisłymi.

Mimo, iż wiele doświadczeń i modeli prezentowanych na naszym pikniku naukowym widzieliśmy w ubiegłych latach to i tak od nowa udawało je się absorbować. Wiele z nich ulegało modyfikacjom na lepsze, co świadczy o ewaluacji i ewoluowaniu spojrzenia na dane doświadczenie młodego naukowca. Festiwal upływał pod patronatem „Czterech żywiołów”. Czym byłaby nauka bez wody, ziemi, powietrza i ognia?...niczym. Żywioły te były również inspiracją konkursu plastycznego, do którego każda szkoła wytypowała zdolnych plastycznie uczniów. Oni zaś pokazali, jak można wykorzystać kredki i papier. Ich prace podziwialiśmy podczas podsumowania imprezy.

            Właśnie takie naukowe spotkania, są swego rodzaju machiną napędzająca wybory życiowe, tak szkolne, jak i zawodowe. Może z naszych młodych naukowców wyrośnie potencjalny naukowiec z prawdziwego zdarzenia, mający taką wiedzę i spojrzenie na świat nauki, że Szwedzka Akademia Nobla, zainteresuje się jego naukowymi poczynaniami.

 

            Od strony organizacyjnej, rękę na pulsie trzymała Dyrekcja Ośrodka w osobach pani Iwony Grzegorzewskiej i pana Andrzeja Bochyńskiego oraz nauczyciele: Marzena Durecka, Justyna Bartol- Baszczyńska, Agnieszka Zielińska, Lidia Hermann oraz piszący te słowa Błażej Widziński. Częścią kulinarną kierował pan Bartosz Seidler.

 

Ostatnio zmieniany: czwartek, 23 maj 2019 17:36
powrót na górę